استیلن

استیلن ماده ایست آلی و متعلق به خانواده هیدروکربن های ساده (آلکن) می باشد.این گاز در سال ۱۸۳۶ توسط ادموند داوی کشف شد.استیلن کوچکترین عضو خانواده? آلکین‌های هیدروکربنی است که از دو اتم هیدروژن و دو اتم کربن که با هم پیوند سه‌گانه دارند ساخته شده‌است. استیلن در صنعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به عنوان ماده اولیه و پیش ماده در سنتز و تهیه مواد شیمیایی مختلف مورد نیاز می‌باشد.استیلن، گازی بی‌رنگ و در دما و فشار معمولی بشدت آتشگیر و با بویی شبیه بوی سیر می‌باشد.
نام ماده (فارسی):استیلن
نام ماده (انگلیسی):Acetylene
نام تجاری (فارسی):استیلن
نام تجاری (انگلیسی):Acetylene
سایر اسامی:اتین، اتاین، نارسلین
کوچکترین عضو خانواده آلکینهای هیدروکربنی است که از دو اتم هیدروژن و دو اتم کربن که با هم پیوند سه گانه دارند ساخته شده است. به خاطر وجود این پیوند سه گانه استیلن جزو مواد شیمیایی اشباع نشده شناخته میشود. استیلن در صنعت از اهمیت ویژهای برخوردار است. به عنوان ماده اولیه و پیش ماده در سنتز و تهیه مواد شیمیایی مختلف مورد نیاز میباشد. از این رو، روشهای صنعتی زیادی برای تولید انبوه این ماده ابداع شده است. این ماده قابل نگهداری و قابل حمل است. استیلن، گازی بیرنگ و در دمای معمولی و فشار به شدت آتشگیر و با بویی شبیه بوی سیر میباشد. این گاز در سال ۱۸۳۶ توسط ادموند داوی کشف شد. در هوا بهشدت و با شعلهای درخشان میسوزد. مخلوط استیلن و هوا بسیار منفجر شونده است. بنابراین آن را بهصورت محلول در استون و به همراه مواد متخلخل ذخیره و حمل میکنند. انرژی شیمیایی بالای استیلن بهعلت بند سه گانه CC آن میباشد.
موارد مصرف: 
تقریبا ۸۰ درصد استیلن تولید شده در آمریکا برای سنتز ترکیبات شیمیایی و ۲۰ درصد برای تولید اکسی استیلن در جوشکاری و برش فلزات استفاده میشود. استیلن در اثر احتراق با اکسیژن، شعلهای تولید میکند که بیشتر از۳۳۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دارد. استیلن به صورت تجارتی در کپسولهای زرد همراه استون عرضه میشود. استیلن در تولید لامپهای استیلن یا کاربید استفاده میشود که قبلا در معادن مورد استفاده قرار میگرفت. برای کربنیزه کردن فولاد هم از استیلن استفاده میشود.
خواص فیزیکی و شیمیایی:
Molecular formula: C2H2
Molar mass: 26.04 g mol-1
Density :1.097 kg/m3
Melting point :-80.8 C
Boiling point: -84 C
Acidity (pKa) 25
روشهای تولید:
الف : از اکسید شدن جزئی و محدود متان در دمای بالا نیز استیلن در اشل صنعتی تولید میشود. با این روش صنعتی، ضمن این که استیلن سنتز میشود، گازهای با ارزش هیدروژن و منوکسید کربن نیز تولید میشود.
ب : از اکسید شدن متان در دمای حدود ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد و در مدت زمان بسیار کوتاه۰٫۱ ثانیه نیز استیلن و هیدرژن تولید میگردد.
ج: تماس کاربید کلسیم با آب
اطلاعات ایمنی:
محرک چشم و پوست نمی باشد. استیلن در غلظتهای کمتر از حد انفجاری سمی نیست. قابل اشتعال است . در فضای بسته امکان انفجار وجود دارد.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + سه =