اسید ترفتالیک

اسید ترفتالیک با فرمول C6H4(CO2H)2 یک ترکیب آلی جامد و بی رنگ است که به عنوان ماده اولیه برای تولید پلی استر به کار میرود. سالانه چندین میلیون کیلوگرم از این ماده تولید می شود. اسید ترفتالیک یکی از مهمترین مواد شیمیایی واسط در صنعت پتروشیمی میباشد که به عنوان ماده اولیه برای تولید پلی اتیلن ترفتالات استفاده میشود. اسید ترفتالیک جزو مواد معدنی و متعلق به گروه اسید ها می باشد. مهمترین فرآیند تجاری تولید اسید ترفتالیک، واکنش اکسایش پارازیایلن به وسیله هوا در فاز مایع در دما و فشار بالا میباشد.

نام ماده (فارسی):اسید ترفتالیک
نام ماده (انگلیسی): Terephthalic acid
نام تجاری (فارسی):پی تی آ
نام تجاری (انگلیسی): P.T.A
سایر اسامی: پارا بنزن دی کربوکسیلیک اسید, ۱و۴ بنزن دی کربوکسیلیک اسید, ترفتالیک اسید
مجتمع های تولیدکننده: پتروشیمی تندگویان

موارد مصرف:
تولید الیاف نساجی، فیلم عکاسی، بطری نوشابه ها

خواص فیزیکی و شیمیایی:
Molecular formula C8H6O4
Molar mass 166.13 g/mol
Appearance white crystals or powder
Density 1.522 g/cm3
Melting point 300C in a sealed tube (sublimes at 402C (675 K) in air)
Boiling point sublimes
Solubility in water 0.0017 g/100 mL at 25C
Solubility polar organic solvents aqueous base
Acidity (pKa) pKa1=3.54 at 25C

روشهای تولید:
اسید ترفتالیک با اکسیداسیون پارازایلن با اکسیژن در هوا تولید می شود. مهمترین فرآیند تجاری تولید اسید ترفتالیک، واکنش اکسایش پارازیایلن به وسیله هوا در فاز مایع در دما و فشار بالا میباشد. محصول حاصل از این بخش پس از کریستال شدن و فیلتراسیون و خشک شدن برای خالصسازی نهایی به بخش خالصسازی فرستاده میشود. همچنین در بخش بازیابی به دلایل اقتصادی و همچنین مشکلات زیست محیطی، موادی مانند اسید استیک، پارازایلن و متیل استات به وسیله عملیات جذب و تقطیر متوالی بازیابی میشوند و به ابتدای سیستم بازگردانده میشوند. در این بخش نیز به وسیله هیدروژناسیون ناخالصیهای عمده آن جدا میشود. سپس محصول نهایی برای استفاده در صنایع پایین دستی پتروشیمی آماده میشود.

اطلاعات ایمنی:
باعث سوزش چشم و تحریکات پوستی می شود.در صورت خوردن باعث سوزش و التهاب معده می شود. در صورت گرم شدن آتش میگیرد. اثر روی محیط زیست ندارد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ شش = ده