ایزونات

متیل دی فنیل دی ایزوسیانات، یک ترکیب آروماتیک از خانواده دی ایزوسینات ها است. اصلی ترین کاربرد متیل دی فنیل دی ایزوسیانات در تولید فومهای پلی یورتان سخت است. متیل دی فنیل دی ایزوسیانات مانند سایر دی ایزوسیانات ها آلرژی زا و حساسیت زا است.
نام ماده (فارسی):متیل دی فنیل دی ایزوسیانات
نام ماده (انگلیسی):Methylene diphenyl diisocyanate
نام تجاری (فارسی): ایزونات (ام دی آی)
نام تجاری (انگلیسی):MDI
سایر اسامی: فنیل ایزوسیانات، ۱و۱-متیلن بیس (۴-ایزوسیاناتوبنزن)، اسید ایزوسیانات، متیلن دی پ فنیل استه
مواد مرتبط:Toluene di-isocyanate
مجتمع های تولیدکننده:پتروشیمی کارون
متیل دی فنیل دی ایزوسیانات اغلب به صورت اختصاری MDI، یک ترکیب آروماتیک از خانواده دی ایزوسینات ها است. این ماده به صورت سه ایزومر۲,۲- MDI، ۲,۴- MDI و ۴,۴- MDI موجود است. ایزومر ۴و۴-متیل دی ایزوسیانات پرکاربرد تر است. MDI با Polyol واکنش داده و پلی یوروتان را تولید می کند. بزرگترین تولید کنندگان این ماده عبارتند از شرکت های BASF، Bayer، Dow، Huntsman، Repsol، Shell Chemicals، and Tosoh . مجموع تولید سالیانه این ماده به صورت MDI و پلیمر MDI بیش از ۲ ملیون تون در سال است.
موارد مصرف:
اصلی ترین کاربرد ۴,۴-MDI در تولید فومهای پلی یورتان سخت است. به طور معمول تولید یک تن فوم پلی یورتان نیازمند۰٫۶۱۶ تن MDI با ۰٫۳۸۶ تن پلی اول و ۰٫۰۵۴ تن پنتان به عنوان عامل پف کننده است. ۴,۴-MDI در چسبهای محکم صنعتی کاربرد دارد که معمولاً به عنوان چسبهای قوی در بطریهای چسب به دست مصرف کنندگان نهایی می رسند. فومهای سخت پلی یورتان عایقهای حرارتی بسیار خوبی هستند که تقزیبا در همه یخچالها و فریزرها و نیز در عایقهای حرارتی ساختمانی استفاده می شوند.
خواص فیزیکی و شیمیایی:
Molecular formula:C15H10N2O2
Molar mass:250.25 g/mol
Appearance white or pale yellow solid
Density:1.230 g/cm3، solid
Melting point:40 C (313 K)
Boiling point:314 C (587 K)
Solubility in water Reacts Hazards S-phrases:(S1/2)، S23، S36/37، S45
Flash point:212214 C (Cleveland open cup)
روشهای تولید:
تولید MDI شامل مراحل زیر است: نیتراسیون: واکنش بنزن با اسیدنیتریک در حضور یک کاتالیست و تشکیل نیترو بنزن هیدروژناسیون: واکنش نیترو بنزن با هیدروژن در حضور کاتالیست و تشکیل آنیلین میعان آنیلین / فرم آلدئید: واکنش آنیلین با فرم آلدئید در حضور کاتالیست و تشکیل متیل دی آنیلین (MDA) که به نام iaminodiphenylmethane یا(DADPM) نیز شناخته می شود. فسفژن دار کردن: واکنش MDA/DADPM با فسژن، برای تشکیل مخلوط MDI جداسازی: تقطیر مخلوط MDI و تشکیل MDI پلیمری (ترکیبی از الیگومریک دی ایزوسیانات) و مخلوط ایزومر MDI که دارای مقدار کمی ایزومر ۲، ۴ است. خالص سازی: تقطیر جزء به جزء مخلوط های MDI برای تشکیل ۴، ۴ MDI و مخلوط ایزومر MDI که بیشتر شامل ایزومر ۲، ۴ MDI است.
اطلاعات ایمنی:
این ماده از آنجایی که فشار بخار کمی دارد یکی از کم خطر ترین مواد در خانواده ایزوسیانات ها است. این ماده در قیاس با TDI در حمل و نقل کم خطرتر است. این ماده مانند سایر دی ایزوسیانات ها آلرژی زا و حساسیت زا نیز است.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه + = چهارده