بنزین

بنزین یکی از مشتقات نفت خام و شامل گروهی از ترکیبات آلی است. بنزین موتور، عمدتا مخلوطی از هیدروکربن های سبک مایع (C5 –C10) است. این سوخت را نخستین بار در آلمان «بنزین» ‌نامیدند. بنزین را برای سوخت خودروها مصرف می کنند. بنزین ماده ای فرار و بشدت اشتعال زا است.
نام ماده (فارسی): بنزین
نام ماده (انگلیسی): Petrol
نام تجاری (فارسی):بنزین
نام تجاری (انگلیسی): Gasoline
سایر اسامی: بنزین پیرولیز، پیرولیز گسولین، پای گس، مخلوط آروماتیک، آر پی جی (راو پیرولیز گسیون)، دی پی جی (درای پیرولیز گسیولین)
مواد مرتبط:نفتا ۲۳
مجتمع های تولیدکننده:پتروشیمی بندر امام – پتروشیمی امیر کبیر
بنزین دامنه تقطیری از ۳۸ تا ۲۰۵ درجه سلسیوس را در بر می گیرد. در ساخت بنزین موتور، برش های مختلف نفتی به اضافه مواد اکسیژنه، به منظور بالابردن کیفیت( از جمله آرام سوزی ) و همچنین شاخص رنگ به کار می رود. در این فرآورده از سرب به عنوان بالا برنده عدد اکتان استفاده نمی شود. پیش از اختراع موتورهای درونسوز در نیمههای قرن نوزدهم، بنزین را در بطریهای کوچک برای کشتن شپش و تخم آن میفروختند. در آن زمان کلمه پترول نام تجاری بنزین بوده و این روش درمان بعلت خطر شعله ورشدن و خطر ایجاد حساسیت پوستی برای مدت طولانی به کار نرفت.
موارد مصرف:
از بنزین برای سوخت خودروها استفاده می شود. امروزه بنزین یکی پرکاربردترین و باارزش ترین مشتقات نفت خام محسوب می شود.
خواص فیزیکی و شیمیایی:
Distillation: 10% Evaporated (max) 60C
F.B.P (max) 5C
vol Sulfur total (max) 0.1% mass Induction period @ 100C 480min
Octane number 90
Mercaptan content 0.0005% mass
Color: red
روشهای تولید:
بنزین در پالایشگاههای نفت تولید میشود. مادهای که با تقطیر از نفت خام جدا میشود بنزین طبیعی نام دارد که ویژگیهای مورد نیاز را برای موتورهای پیشرفته ندارد اما بخشی از مخلوط را تشکیل خواهد داد. توده بنزین شامل هیدروکربن های دارای پنج تا هفت اتم کربن در هر مولکول میباشد. بسیاری از این هیدروکربنها مواد خطرناکی بوده و قوانین مرتبط با آنها توسط OSHA وضع میشوند. MSDS برای بنزین بدون سرب حداقل پانزده ماده شیمیای خطرناک را نشان میدهد که در مقادیر حجمی مختلف بنزین از پنج تا۵۰ درصد وجود دارد. این مواد شامل بنزین بالاتر از پنج درصد حجمی، تولوئن بالاتر از۵۰ درصد حجمی، نفتالن بالاتر از یک درصد حجمی۱ و ۲و ۴- تری متیل بنزن بالاتر از هفت درصد حجمی، MTBE بالاتر از ۱۸ درصد حجمی و حدود ده ماده دیگر میباشد. فرآورده پالایشگاههای مختلف با هم آمیخته و بنزین را با خواص مختلف میسازند بعضی ازفرایندهای مهم عبارتند از : رفرمات که در اصلاح کاتالیزوری با عدد اکتان بالا شامل مقدار زیادی ماده آروماتیک و مقدار بسیار کم آلکن ها است. بنزینی که توسط کاتالیزور شکسته شده که همچنین گازولین ویا مولکول نفتا نامیده میشود از فرایند تجزیه کاتالیزوری با عدد اکتان مناسب محتوای آلکن اولفین های بالا و سطح بالای ماده آروماتیک تهیه میشود. هیدرورکراکت سنگین متوسط و سبک از هیدروکراکر با عدد اکتان متوسط تا پایین و سطح ماده آروماتیک مناسب تهیه میشود. بنزین طبیعی (که دارای نامهای زیادی است) مستقیما از نفت خام با عدد اکتان پایین ماده آروماتیک پایین (به نفت خام بستگی دارد) مقداری از نفتنها سیکلو آلکان ها و اولفینها ی صفر آلکن ها آلکیلات تولید شده در واحد آلکیلاسیون دارای عدد اکتان بالا بوده و آلکان پارافین خالص است عموما دارای زنجیرههای شاخه دار است. ایزومرات (با نامهای مختلف) که جهت افزایش عدد اکتان خود از بنزین طبیعی ساخته میشود و مقدار کمی مواد آروماتیک دارد. (عبارات به کار رفته در اینجا همیشه عبارات شیمیایی صحیح نیستند. اینها نوعا از قدیم مرسوم بوده اما عبارات معمول مورد استفاده در صنعت نفت هستند.اصطلاحات دقیق این محصولات بسته به نوع شرکت نفت و کشور مورد نظر متفاوت است.) به طور کلی بنزین معمولی عمدتا مخلوطی است از پارافینها، آلکان ها، نفتن ها، سیکلو آلکان ها، آروماتیک ها و اولفینها آلکن ها. بنزین پیرولیز نوع دیگری از بنزین است که از پیرولیز (تجزیه حرارتی ) هیدروکربن های سنگین نفت خام بدست می آید.
اطلاعات ایمنی:
بسیاری از هیدروکربنهای غیر آلیفاتیک که به طور طبیعی در بنزین موجودند (مخصوصا هیدروکربنهای آروماتیک مانند بنزن) مشابه بسیاری از افزودنیها، سرطان زا هستند. به این دلیل هرگونه نشت بنزین در مقیاس بزرگ، باعث تهدید سلامت عموم و محیط شود. خطرات اصلی این نشتها ناشی از وسایل نقلیه نیست بلکه از تصادف کامیونهای حامل بنزین میباشد که طی این رخداد بنزین از تانکرهای ذخیره نشت میشود. به دلیل وجود این خطر امروزه بر روی محل نصب اکثر تانکرهای ذخیره (زیرزمینی) محاسبات گستردهای انجام میگیرد تا هرگونه نشت مشخص شده و از آن جلوگیری شود. با توجه به اینکه بنزین نسبتا فرار (بدین معنی که زود تبخیر میشود) است باید آنها را در تانکرهایی ذخیره کرد و در صورت حمل و نقل با وسایل نقلیه آنها را کاملا مهرو موم نمود. فراریت بالای بنزین همچنین به این معناست که برخلاف سوخت دیزل، در شرایط هوایی سرد به آسانی آتش میگیرد یک سیستم تهویه مناسب برای اطمینان از اینکه سطح فشار در داخل و بیرون یکسان است مورد نیاز میباشد. بنزین به طور خطرناک با مواد شیمیایی معمول و خاصی وارد واکنش میشود. برای مثال بنزین و هیدروکسید سدیم طی یک احتراق خود به خود با هم واکنش می دهند.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = پانزده