رگولاتور کنترلی

نام (انگلیسی):Relief Application
روش استفاده از این رگولاتور به دو صورت بسیار معمول در ایستگاه های گاز به منظور تقلیل فشار استفاده می گردد:
الف- به عنوان Relief: رگولاتورهایی که مجهز به المان ارتجاعی ( الاستیکی ) می باشند می توانند عملکرد بسیار دقیق و خوبی در حالت استفاده به صورت Relieve Valve داشته باشند و دقیقا مقداری از گاز را از سیستم خارج کنند که موجب تنظیم فشار در مجرای گاز می گردند.( نه بیش و نه کم)
ب- به عنوان Monitor Regulation: یکی از روش های بسیار معمول در حفاظت ایستگاه از افزایش فشار ( Over Pressure) روش تنظیم مانیتورینگ می باشد که شامل دو روش زیر می باشد
۱- Stand by Monitor Working Monitor-stand by monitor regulating station:
در این حالت دو عدد رگولاتور به صورت سری در مسیر جریان گاز قرار داده می شود رگولاتور اول به عنوان رگولاتور عمل کننده و رگولاتور دوم به عنوان رگولاتور رزرو در نظر گرفته می شود و یا بالعکس. در رگولاتور عمل کننده ، فشار پایین دست ثابت نگه داشته می شود و رگولاتور دوم یا رگولاتور رزرو stand by معمولا در حالت باز می باشد و به منظور کنترل فشار ( کمی بیشتر از رگولاتور اول ) در حالتی که رگولاتور اول ازکار افتاده باشد عمل می نماید. توصیه می شود رگولاتور اول به عنوان رگولاتور در سرویس worker استفاده شود.
۲- working monitor regulating station:
در این سیستم هر دو رگولاتور در حال کار می باشند و هدف ، کاهش فشار در دو مرحله می باشد مانند ایستگاه هایی که فشار را از ۱۰۰۰ psi به ۲۵۰psi و نهایتا به ۶۰psi تقلیل می دهند. رگولاتور اول مجهز به دو پایلوت می باشد ، پایلوت اول کنترل فشار را بین رگولاتور اول و دوم عهده دار می باشند و پایلوت دوم فشار پایین دست رگولاتور دوم را تنظیم می نماید و اگر رگولاتور دوم کار نکند پایلوت دوم بر پایلوت اول غلبه کرده و رگولاتور اول به تنهایی فشار کل خط راتنظیم و در حقیقت عهده دارتنظیم فشار درکل مسیر می باشد . و در حالتی که رگولاتور اول کار نکند رگولاتور دوم عهده دار تنظیم فشار کل خواهد بود . مزایای این روش را می توان چنین بیان کرد : عملکرد آرام مطمئن سیستم به دلیل اینکه وظیفه تقلیل فشار به عهده دو رگولاتور خواهد بود . اعمال فشار کار کمتر بر روی المان نوسان کننده در داخل رگولاتور که موجب افزایش قابلیت آن در کاهش فشار می باشد. تنها اختلاف آن به لحاظ هزینه سرمایه گذاری در افزایش یک پایلوت می باشد که بر روی رگولاتور اول نصب خواهد شد . پیشنهاد می گردد یک relief valve طبق استاندارد IGS IN- 302 از نوع ساده و حساس در انتهای سیستم تنظیم فشار قرار داده شود تا بتواند از افزایش فشار در حالتی که به هر دلیلی (ورود ذرات ریز به داخل سیستم مانیتورینگ و پایلوت ها که موجب اختلال درعملکرد رگولاتور می گردد) که عمل رگولاتورها را دچار اختلال می کند جلوگیری نماید.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + چهار =