فورفورال

فورفورال یک ماده آلی است که از محصولات جانبی صنعت کشاورزی محسوب می شود. فورفورال نخستین بار توسط دانشمند آلمانی جان ولفانگ دوبرینر بدست آمد. فورفورال را به عنوان حلال در صنایع پتروشیمی استفاده می کنند. فورفورال ماده ای آلرژی زا است.
نام ماده (فارسی):فورفورال
نام ماده (انگلیسی):Furan-2-carbaldehyde
نام تجاری (فارسی):فورفورال
نام تجاری (انگلیسی):Furfural
سایر اسامی:دو- فورآلدهید، ۲- فوری ل -متانول، آلدهید فورفوریلیک، ماده مصنوعی ضد روغن، فورال، فورفورالدهید، ۲- فوران کربوکس آلدهید.
فورفورال در ساختار خود دارای یک حلقه با ۴ اتم کربن و یک اتم کسیژن است. در فرم خالص فورفورال مایعی بی رنگ و روغنی است که دارای بوی بادام می باشد و در تماس با هوا به سرعت زرد می شود. فورفورال نخستین بار توسط دانشمند آلمانی جان ولفانگ دوبرینر (Johann Wolfgang D’bereiner) بدست آمد. او فورفورال را از مجصول جانبی سنتز اسید فرمیک بدست آورد. در سال ۱۸۴۰ دانشمند اسکاتلندی جان استنهوز (John Stenhouse) ماده مشابهی را کشف کرد که از تقطیر، جو دو سر، سبوس، خاک اره و ذرت با اسید سولفوریک بدست می آمد.
موارد مصرف:
فورفورال را به عنوان حلال در صنایع پتروشیمی و برای استخراج دی ان ها (هیدروکربن هایی با پیوند دوگانه که برای تولید لاستیک مصنوعی کاربرد دارند) از سایر هیدروکربن ها استفاده می کنند. فورفورال و مشتقات آن مانند الکل فورفورال را به تنهایی و یا با فنول، استون و یا اوره، برای تولید رزین های جامد استفاده می کنند. همچنین فورفورال را برای ماده واسط شیمیایی در تولید حلال فوران و تترافوران نیز بکار می برند.
خواص فیزیکی و شیمیایی
Molecular formula: C5H4O2
Molar mass 96.08 g mol-1
Appearance Colorless oil
Density 1.16 g/mL
Melting point -36.5 C Boiling point 161.7 C
Solubility in methanol methanol 12.02 M
Flash point 62 C
روشهای تولید:
فورفورال امروزه بصورت صنعتی به روش هیدرولیز اسیدی ترکیبات لیگنوسلولزی مانند باگاس نیشکر در طی یک فرآیند نیمه پیوسته و در فشارهای ۶ الی ۳۰ اتمسفر تولید می شود.
اطلاعات ایمنی:
این ماده ممکن است سبب صدمات برگشت ناپذیری به چشم شود همچنین این ماده ممکن است سبب حساس شدن پوست و واکنش های آلرژیکی در تماس مجدد شود. بلعیدن این ماده سبب تحریک شدید دستگاه گوارش می شود. در صورت استنشاق علاوه بر سوزش، تورم حنجره و.. ممکن است صدمات آلرژیکی به همراه داشته باشد.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + شش =