نفت کوره

نفت کوره برشی از نفت خام تقطیر شده است. نفت کوره را برای سوختن در کوره، بویلر و یا متور های تولید قدرت استفاده می کنند. نفت کوره سبب خشکی و تحریک مختصر پوست می شود.
نام ماده (فارسی): نفت کوره
نام ماده (انگلیسی): furnace fuel oil
نام تجاری (فارسی): نفت سیاه ( مازوت )
نام تجاری (انگلیسی): Fuel oil، C.F.O
سایر اسامی: روغن چراق
مواد مرتبط: نفتا ۲۳
تولیدکننده: پتروشیمی بندر امام
روشهای تولید: تقطیر نفت خام
نفت کوره برشی از نفت خام تقطیر شده است. عمدتا نفت کوره به مایعی گفته می شود که برای سوختن در کوره، بویلر و یا موتور های تولید قدرت مصرف می شود. نفت کوره به برشی از نفت خام گفته می شود که Flash point آن حدود ۴۰C است. با این تعریف دیزل نوعی نفت کوره محسوب می شود. نفت کوره از هیدروکربن هایی با زنجیره طویل بویژه آلکان ها، سیکلوآلکان ها و آروماتیک ها تشکیل یافته است. نفت کوره در دسته سوخت های صنعتی سنگین قرار می گیرد به طوری که از گازئیل و نفتا سنگین تر است. طول زنجیره نفت کوره تولیدی بسته به نوع کاربرد آن متفاوت است برای مثال نفت کوره دیزل از هیدروکربن های با طول زنجیر ۱۰ الی ۲۰ اتم کربن تشکیل شده است.
موارد مصرف:
سوخت کوره، تولید دوده صنعتی مجتمع های
خواص فیزیکی و شیمیایی:
Boiling point: ranging from 175 to 600 C
Carbon chain length: 20 to 70 atoms
Flash point of approximately 40 C (104 F)
اطلاعات ایمنی:
زمانیکه با پوست تماس پیدا کند سریعا تبخیر می شود. در عمل سبب خشکی و تحریک مختصر پوست می شود. با این حال زمانیکه روی پوست به مدت زیادی باقی می ماند سبب حل شدن چربی های پوست و خشکی آن می شود. بلعیدن آن سبب سوزش دهان، گلو و سینه و تحریکات شکمی، تهوع و استفراغ می شود. کاهش کارایی سیستم اعصاب مرکزی از قبیل بیهوشی، نیز ممکن است مشاهده شود.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ سه = پنج