نوار نقاله

نام انگلیسی: Conveyor
سایر اسامی: ناقل، حامل، حمل کننده، بالابر، تسمه، نقاله، کانویر
امروزه خطوط انتقال کالا که اصطلاحا نقاله نامیده میشوند بخش لاینفک صنایع مختلف تولید استخراج، فرآوری، مونتاز و غیره است. از آنجا که غالبا فرآیندهـای تولید هر محصول متشکل از بخشهای گوناگون هستند و مـــواد اولیــه یا کالای نیم ساخته باید مسافتی را بین ایستگاه هـای مختلف طی نماید تا به محصول نهایی تبدیل شو د، کانوایر از حیث افزایش راندمــــان، تولید و کاهش هزینه جابجایی مناسبترین ابزار ممکن است. از ســایر دلایل کاربرد یک کانوایر میتوان به جلوگیری از تماس انسان بامحیطهای آلوده یا خطرناک مثل کوره های پخت رنگ و محیطهای حاوی مواد سمی اشاره نمود. کاهش جابجایی بی مورد ابزارهـا و نیروی انسانی و روتین نمودن پروسـه تولید از سایر مزایای استفاده از یک سیستم کانوایر است. مقدمه: نوار های نقاله از تجهیزات بسیار مهم جهت انتقال مواد جامد می باشند.در این تجهیزات، مواد پس از تخلیه مناسب بر روی باند، در فواصل طولانی و شرایط حتی نا مناسب محیطی از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می گردند. لازمه افزایش کیفیت و کمیت یک محصول، استفاده از ماشین آلات پیشرفته و اتوماتیک می باشد. ماشین آلاتی که بیشتر مراحل کاری آنها به طور خودکار صورت گرفته و اتکای آن به عوامل انسانی کمتر باشد. از نمونه های متداول این ماشین آلات در صنعت می توان به نقاله های مکانیکی اشاره کرد که نقش بسزایی را در توسعه روشهای حمل و نقل دارند.
نوار نقاله مارپیچ
نام انگلیسی: Screw Conveyer
یکی از تجهیزاتی که بوسیله آن می توان دبی یکسانی از مواد را عمدتاً بصورت افقی (حداکثر تا شیب ۲۰ درجه ) منتقل نمو د، مارپیچ می باشد. هرچند در طرح های ویژه ای از آن امکان انتقال عمودی مواد وجود دارد. مارپیچ ها همچنین در دستگاههایی مثل X-PUMP جهت انتقال اولیه مواد بصورت یکنواخت بکار برده می شود. همچنین در انتقال مواد از زیر بگ فیلترها و الکتروفیلترها بطور معمول از مارپیچها استفاده می شود. معمولاً حداکثر مسافت ا نتقالی که توسط مارپیچ انجام می شود ۶۰ متر می باشد. ظرفیت مارپیچ بستگی به عوامل زیر دارد: قطر مارپیچ گام مارپیچ سرعت دوران درصد پرشدگی
نوار نقاله با ارتفاع ثابت
نام انگلیسی: Conveyor with Fixed Height
در این نوع نوار نقاله ارتفاع دستگاه در طول آن ثابت بوده و معمولا برای مواردی مورد استفاده قرار میگیرد که محصولات تولید شده یا قطعات مورد جابجائی توسط اپراتور یا دستگاه روبات بر روی نوار نقاله قرارداده می شود تا به محل مشخص با حفظ ارتفاع اولیه حمل شود. میز مونتاژ با نوار نقاله دستگاه نقاله رولیکی
نوار نقاله با ارتفاع متغیر
نام انگلیسی: Conveyor with variable height
این نوع نوار نقاله بدلیل داشتن خاصیت شکست در طور مسیر و ایجاد شیب با زاوایه مورد نظر از پیچیدگی بیشتری نسبت به نوع اول برخوردادر است در این سیستم ارتفاع دستگاه می تواند از صفر تا عدد مشخص (متناسب با سفارش) در طور مسیر تغییر کند. مورد استفاده این نوع نقاله بیشتر در مواقعی است که قطعات مورد جابجائی بطور اتوماتیک از دستگاه تولید کننده و یا اپراتور بر روی تسمه ریخته شده و به محلی با طول و ارتفاع مشخص حمل می شود. با ترکیب دستگاه شیبدار و افقی میتوان مسیر زاویه دار را نیز به وجود آورد ویژگیهای دستگاه: از آنجائیکه اسکلت اصلی دستگاه از پروفیل آلومینیوم (با مقطع طراحی شده خاص) می باشد دستگاه از ظرافت و سبکی قابل توجهی برخوردار است بطوریکه براحتی در محیط کار می تواند جابجا شود، طرح ظاهری دستگاه نیز جلوه خاصی به آن داده است. تسمه های دستگاه از نوعی پلیمر صنعتی ساخته شده که در مقابل حرکت و سایش دارای مقاومت بسیار بالائی می باشد. در مواقعی که مسیر جابجایی به طور مستقیم نبوده و در یک نقطه تحت زاویه مشخص تغییر مسیر وجود داشته باشد می توان از ترکیب دو یا چند دستگاه استفاده نمود.
تسمه نقاله لاستیکی
نام انگلیسی: Rubber conveyor belt
این نوع از نقاله ها از ترکیباتی از کائوچوی طبیعی و رابر ساخته می شود و در انواع گوناگون از نظر کشش و مقاومت جهت مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. تسمه های مواد غذایی که به جهت نداشتن رنگ و بو و طعم و سم در صنایع غذایی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. تسمه های ضد سایش و مقاوم در برابر بریدگی و دارای ضریب کششی بالا. این نوع تسمه برای جابجایی انواع کلوخهای معدنی فلزی، پوکه زغال سنگ، کلوخ معدنی مس و سنگ آهک یا خرده شیشه و انواع بار فله برنده و دارای سایش بالا مورد استفاده قرار می گیرد. تسمه های با آج نیز برای جابجایی انواع مواد فله و بسته بندی در شیب هایی با زوایای مختلف به کار یروند.
تسمه نقاله PVC و PU (پلی یورتان)، کتان، پلی استر و…
این نوع نقاله ها برای خطوط موادغذایی، بهداشتی و دارویی و نیز محلهایی که ایجاد سایش و یا بریدگی و پارگی می کنند به کار میروند. دارای انواع آجدار به صورت یک رو و یا دورو (زیر و رو) در انواع آج ساده و گوناگون می باشند. دارای تعداد لایه نخ از یک لایه تا پنج لایه و بیشتر می باشد کــــه لایه نخ بصورت کتان، پلی استر و جنس pvc می باشد. مقاوم در برابر انواع روغن و چربی، انواع حلال ها و ضد سایش و… می باشند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + = شانزده