وینیل کلراید

وینیل کلراید یک ترکیب کلر دار آلی است. وینیل کلراید برای اولین بار در سال ۱۸۳۵ بوسیله جاستوس وان لیبیگ و شاگردش هنری ویکتور رگنالت تولید شد. وینیل کلراید مونومر یکی از پرکاربردترین پلیمرها، پلی وینیل کلراید است. وینیل کلراید گازی شدیدا قابل احتراق است .

نام ماده (فارسی): وینیل کلراید
نام ماده (انگلیسی): Vinyl chloride
نام تجاری (فارسی): وی سی ام
نام تجاری (انگلیسی): VCM
سایر اسامی:کلرواتن (Chloroethene)، کلرواتیلن (Chloroethylene)

وینیل کلراید یک ترکیب کلر دار آلی است. وینیل کلراید را مونومر وینیل کلراید نیز می نامند. وینیل کلراید ترکیبی بی رنگ و مهم در صنعت است زیرا پلیمر PVC را از آن تهیه می کنند. در دما و فشار محیط، وینیل کلراید گازی با بو و طعم شیرین است. وینیل کلراید برای اولین بار در سال ۱۸۳۵ بوسیله جاستوس وان لیبیگ Justus von Liebig و شاگردش هنری ویکتور رگنالت Henri Victor Regnault تولید شد. آنها وینیل کلراید را از واکنش اتیلن دی کلراید با محلول هیدرواکسیدپتاسیم در اتانول بدست آوردند. در سال ۱۹۱۲ فرنز Frans، شیمیدان آلمانی اختراعی را تحت عنوان چگونگی تهیه وینیل کلراید از استیلن و کلرید هیدروژن با استفاده از کلرید مرکوریک به عنوان کاتالیست، ثبت نمود.

موارد مصرف:
وینیل کلراید یک ماده واسط و خوراک راکتور پلیمریزاسیون است در این راکتور وینیل کلراید مونومر تبدیل به PVC می شود. تا سال ۱۹۷۴ وینیل کلراید در افشانه ها جهت پاشش مواد استفاده می شد. همچنین از این ماده به مدت کوتاهی به عنوان ماده بیهوشی استفاده می شد.

خواص فیزیکی و شیمیایی:
Molecular formula: C2H3Cl
Molar mass 62.498 g/mol
Appearance Colorless gas
Density 0.91 g/ml
Melting point – 154 C (119 K)
Boiling point -13 C (259 K)
Solubility in water 2.7 g/L (0.0432 mol/L) at standard conditions

اطلاعات ایمنی:
تماس های مکرر پوست و چشم با بخارات این مایع سبب یخ زدگی می شود. غلظت های بالای آن سبب کاهش کارایی سیستم اعصاب مرکزی می شود. گازی شدیدا قابل احتراق است و در دمای معمولی نیز می تواند محترق شود.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + = دوازده