کلر-عناصر

کلر یک ماده معدنی است. کلر بوسیله الکترولیز محلول آبداری از کلرید سدیم، تولید می‌شود. کلر در طبیعت فقط بصورت ترکیب با سایر عناصر یافت میشود. کلر، عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب، مواد گندزدا در سفید کننده و نیز در گاز خردل به‌شمار می‌رود. همچنین در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد.کلر موجب تحریک دستگاه تنفسی بخصوص در کودکان و کهنسالان می‌شود.
نام ماده (فارسی): کلر
نام ماده (انگلیسی): Chlorine
نام تجاری (فارسی):کلر
نام تجاری (انگلیسی): Chlorine
مجتمع های تولیدکننده: پتروشیمی شیراز
بوسیله الکترولیز محلول آبداری از کلرید سدیم، کلر تولید میشود. این عنصر در طبیعت فقط بصورت ترکیب با سایر عناصر و عمدتا سدیم به شکل نمک طعام (NaCl) و همچنین در کارنالیت و سیلویت یافت میشود. کلر ( از واژه یونان گرفته شده به معنی زرد مایل به سبز ) را Carl Wilhelm Scheele در سال ۱۷۷۴ کشف نمود و اشتباها تصور کرد، این عنصر حاوی اکسیژن است. Humphrey Davy در سال ۱۸۱۰، نام کلر را برای این ماده انتخاب کرد و اصرار داشت که این ماده در واقع یک عنصر است.
موارد مصرف:
کلر، عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب، مواد گندزدا، در سفید کننده و نیز در گاز خردل به شمار میرود. همچنین کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد. برای از بین بردن باکتری و سایر میکروبهای موجود در ذخائر آب آشامیدنی بکار میرود. امروزه حتی به ذخائر کوچک آب همواره کلر افزوده میگردد. در تولید محصولات کاغذی، مواد ضدعفونی کننده، رنگدانهها، مواد غذائی، حشره کشها، رنگها، فرآوردههای نفتی، پلاستیک، دارو، منسوجات، حلالها و محصولات مصرفی بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد.
مایعات سفید کننده و بهداشتی، صنایع کاغذ و مقوا، تصفیه آب آشامیدنی، ضد عفونی آب استخر و فاظلاب، تهیه کلر و بنزنها، کلر و فنل ها، کلر و پارافین ها، سموم کشاورزی و صنایع شیمیایی از دیگر موارد مصرف کلر می باشد.
در ترکیبات آلی در صورتیکه کلر جایگزین هیدروژن شود، (لاستیک مصنوعی)، اغلب باعث ایجاد خصوصیات مورد نیاز در این ترکیبات میگردد، لذا در ترکیب آلی از این عنصر بعنوان عامل اکسید کننده و جانشین، بطور گسترده استفاده میگردد. سایر موارد کاربرد کلر در تولید کلراتها، کلروفرم، تترا کلرید کربن و در استخراج برم میباشد.
خواص فیزیکی و شیمیایی:
کلر، عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۱۷ و نشان Cl میباشد. کلر، هالوژن است و در جدول تناوبی در گروه IV قرار دارد. گاز کلر، زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگینتر، دارای بوی بسیار بد و خفه کننده و بسیار سمی است. این عنصر، عاملی اکسید کننده، سفید کننده و گندزدا میباشد. کلر، بعنوان بخشی از نمکهای طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزوما در بیشتر جانداران وجود دارد
Phase gas
Density (0 C, 101.325 kPa) 3.2 g/L
Melting point 171.6 K, -101.5 C, -150.7 F
Boiling point 239.11 K, -34.4 C, -29.27 F
Critical point 416.9 K, 7.991 MPa
Heat of fusion (Cl2) 6.406 kJmol-1
Heat of vaporization (Cl2) 20.41 kJmol-1
Specific heat capacity (25 C) (Cl2) 33.949 Jmol-1K-1
اطلاعات ایمنی:
کلر موجب تحریک دستگاه تنفسی بخصوص در کودکان و کهنسالان میشود. کلر در حالت گازی باعث تورم غشای مخاطی شده و درحالت مایع موجب سوختگی پوست میشود. مقدار ۳٫۵ppm آن لازم است تا به عنوان بویی متمایز شناخته شود و مقدار ppm1000 آن کشنده است. به همین علت در طول وضعیت زندگی استاد درجنگ جهانی اول کلر یکی از گازهایی بود که بهعنوان گاز جنگی مورد استفاده قرار گرفت. مواجهه با این گاز نباید از ۰٫۵ppm فراتر رود.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + = ده