سنگ شکن

نام انگلیسی: Crusher
سنگ شکن ها ماشین هایی با سرعت کم هستند و برای خرد کردن جامدات بزرگ و تبدیل آنها به ذرات درشت به کار می روند.
سنگ شکن فکی
نام انگلیسی: Jaw Crusher
در سنگ شکن فکی، خوراک بین دو فک، که دهانه V شکلی را در بالا می سازد، وارد می شود. یکی از فک ها، به نام ثابت یا فک سندان، تقریباً عمودی است و حرکت نمی کند؛ دیگری، به نام فک آونگی، در یک صفحه افقی عقب عقب و جلو می رود. فک آونگی با فک سندان زاویه ۲۰ تا ۳۰ درجه می سازد، و توسط لنگ حرکت می کند و بر کلوخه هایی که بین فک ها گیر افتاده اند نیروی فشاری بزرگی را اعمال می کند. وجوه فک به صورت تخت یا کمی محدب اند، و ممکن است شیارهای افقی کم عمقی داشته باشند. کلوخه های بزرگ که بین قسمت های بالایی فک گیر افتاده اند شکسته می شوند. پس از کاهش اندازه کلوخه هایی که بین فک گیر افتاده اند نیروی فشاری بزرگی را اعمال می کند. وجوه فک به صورت تخت یا کمی محدب اند، و ممکن است شیارهای افقی داشته باشند. کلوخه های بزرگ که بین قسمت های بالایی فک گیر افتاده اند شکسته می شوند. پس از کاهش اندازه کلوخه ها به مقدار کافی از ته ماشین بیرون بیرون می ریزند، و سپس با بسته شدن فک ها دوباره خرد می شوند، در فضای تنگ تر زیر می ریزند، و سپس با بسته شدن فک ها دوباره خرد می شوند. پس از کاهش اندازه کلوخه ها به مقدار کافی، از ته ماشین بیرون می ریزند. فک در هر دقیقه ۲۵۰ تا ۴۰۰ مرتبه باز و بسته می شوند.
سنگ شکن غلتکی
نام انگلیسی: Roller crusher
غلتک های صاف فلزی که روی محورهای موازی افقی می چرخند اجزای اصلی سنگ شکن با غلتک صاف هستند. ذرات خوراک که بین غلتک ها گیر افتاده اند با فشار شکسته می شوند و از پایین می ریزند. غلتک ها با سرعت یکسان به طرف هم می چرخند. آن ها دارای طول نسبتاً کم و قطر بزرگی هستند و می توانند کلوخه های نسبتاً بزرگ را له کنند. سرعت این مدل از سنگ شکن ها از ۵۰ تا ۳۰۰ rpm می باشد. اگر d عرض فاصله بین غلتک ها باشد، ماکزیمم اندازه محصول تقریباً با ۲d است. اندازه ذره محصول به فاصله بین غلتک ها، و ظرفیت ماشین بستگی دارد. سنگ شکن ها با غلتک صاف وقتی دارای بیشترین کارایی اند که نسبت کاهش اندازه ۲ به ۱ یا ۴ به ۱ باشد، یعنی وقتی قطر ماکزیمم ذره محصول یک سوم یا یک چهارم قطر ماکزیمم ذره خوراک است.
سنگ شکن چرخشی
نام انگلیسی: Rotary Crusher
سنگ شکن چرخشی را به صورت سنگ شکن فکی با فک های دایره ای می توان در نظر گرفت که مواد بین آنها همیشه در یک نقطه خرد می شوند. کله گی سنگ شکن مخروطی در داخل محفظه قیفی شکل، که دهانه آن در بالاست، می چرخد. این کله گی روی شفت سنگینی که در بالای ماشین لولا شده است قرار دارد. یک لنگ انتهای پایینی شفت را می چرخاند. لذا، در هر نقطه از محیط بدنه، کله گی سنگ شکن به طرف دیواره ساکن حرکت می کند، و سپس از آن دور می شود. جامداتی که در فضای V شکل کله گی و بدنه گیر افتاده اند آنقدر شکسته می شوند تا بتوانند از پایین ماشین خارج شوند. کله گی سنگ شکن روی شفت می تواند به آزادی بچرخد و سرعت چرخش آن، به علت اصطکاک با موادی که خرد می شوند، کم است. سرعت کله گی سنگ شکن معمولاً ۱۲۵ تا ۴۲۵ دور در دقیقه است. چون قسمتی از کله گی خمیشه کار می کند، تخلیه از سنگ شکن چرخشی پیوسته است، در حالی که در سنگ شکن فکی به صورت منقطع است. بار وارده بر موتور تقریباً یکنواخت است و در مقایسه با سنگ شکن فکی، تعمیرات و نگهداری کم تری نیاز است وقدرت مصرفی برای هر تن ماده ای که خرد می شود کم تر است.
0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + دو =