نایلون ۶

نایلون ۶ یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون ۶ نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون ۶ یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون ۶ بسیار محکم بوده، و دارای استحکام کششی بالایی است.

نام ماده (فارسی): پلی کاپرولاکتام
نام ماده (انگلیسی): Polycaprolactam
نام تجاری (فارسی): نایلون ۶
نام تجاری (انگلیسی): Nylon 6

نایلون ۶ (Nylon 6) یا پلی کاپرولاکتام (Polycaprolactam) پلیمری است که توسط پول اسکلاک (Paul Schlack) برای باز تولید خواص نایلون ۶و۶ بدون مشابهت ساختاری، تهیه شد. برخلاف سایر نایلون ها، نایلون ۶ یک پلیمر تراکمی (condensation polymer) نیست و به جای این روش به روش پلیمریزاسیون حلقه باز (ring-opening polymerization) تهیه می شود. رقابت نایلون ۶ با نایلون ۶,۶ اقتصاد صنعت فیبرهای مصنوعی را تنظیم می کند. نایلون ۶ در سال ۱۹۵۲ به نام تجاری Perlon معروف شد. نایلون (Nylon) نام کلی برای خانواده ای از پلیمرها است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. پلی آمیدها اولین بار در ۲۸ فوریه سال ۱۹۳۵ توسط والاس کارترز Wallace Carothers در دوپونت ساخته شدند.

موارد مصرف:
ساخت برس مسواک، بخیه جراحی تولید کفش ، جوراب و مواد کش بافت ساخت نخ، طناب، میله، تور و لاستیک گوشه ای از کاربردهای آن است. قنداق اسلحه از نایلون ۶ و ترکیبی از چند پلیمر دیگر تهیه می شود و..

خواص فیزیکی و شیمیایی:
فیبر نایلون ۶ بسیار محکم بوده، و دارای استحکام کششی بالایی است. فیبر نایلون ۶ علاوه بر الاستیسیته بالا، براق است. در برابر فرسایش شیمیایی مواد گوناگون نظیر اسیدها و آلکان ها مقاوم است. دارای سطح چروک دار هستند. پتانسیل استفاده در غذای صنعتی را دارند. نایلون ۶ حدود ۲٫۴% آب را جذب می کند که سبب کاهش استحکام کششی آن می شود. نایلون ۶ پلی آمیدی نیمه کریستالی است.

روشهای تولید:
۲Na2، بعنوان آغازگر ، تنها به مقدار بسیار اندک بکار میرود که آغازگر حلقه بوده و بعد از آن ، واکنش پیش خواهد رفت. در حین پلیمریزاسیون، پیوند پای درون هر مولکول کاپرولاکاتم شکسته شده و مولکول دارای دو گروه فعال در دو طرف ،مونومرهای نایلون را تشکیل می دهد.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + = دوازده